ABD’de atılan önemli adımı selamlıyoruz!

Bugün, 24 Nisan 2021, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyarak Senato ve Temsilciler Meclisi’nin daha önce aldığı kararı onaylamış oldu.

Biden açıklamasında, “Her yıl bu günde, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenlerin hayatlarını hatırlıyor ve böyle bir vahşetin bir daha meydana gelmesini önlemek için kendimize söz taahhüt ediyoruz ‘’ dedi.

Bilindiği üzere Senato ve Temsilciler Meclisi, Asur/Süryani ve Rum Soykırımını da içeriyor ve bunların tümünün insanlığa karşı birer suç olduğunu vurgulamıştı.  Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Anadolu coğrafyasının % 30’u Hristiyan halklardan oluşuyordu. Günümüzde ise bunlar, yok denecek kadarlar.  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı yaptığı konuşmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Ermeni, Asur/Süryani ve Rum halklarının yok edilmesi üzerine kurulduğunu onaylamış oldu. Yapılanların vahşi bir eylem ve bunu dile getirmesinin nedeninin de, böylesi bir vahşetin tekrarlanmaması için olduğunu dile getirdi.

Asur/Süryani Soykırımı Araştırmalar Merkezi (SEYFO Merkezi) olarak, ABD Başkanı’nın attığı bu önemli adımı selamlıyoruz. Bu adıma, doğru yönde atılmış, ancak arkasının gelmesi gereken bir adım olarak bakılmalıdır. Arkasının geleceğine de inanıyoruz. Çünkü bir vahşeti yapanlardan ve o vahşeti inkar edenlerden hesap sorulmalıdır.

Diğer yandan, Türkiye’nin yapılan açıklamaya tepkisi çok klasik ve ilkeldir. Alınan karar ‘’yok hükmündedir’’ gibi klişeleşmiş ve ’’Türk’ün Türk’e’’ propagandasıyla sınırlıdır. Türk Devlet temsilcilerinin tepkisi ve söylemi, bize şunu çok açık bir şekilde göze getirmektedir:  Soykırım zihniyeti, Türkiye’de halen yaşamaktadır ve koşullar elverdiğinde bunu tekrar yapacakları kuşku götürmez. Türk Devleti, ‘’Biz Müslümanız. Müslümanlar soykırım yapmaz’’ diyen bir Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmektedir.  

Birinci Dünya Savaşında yapılan vahşetin tekrarlanmaması için Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in daha önce Amerikan Kongresi ve Senatosu tarafından  onaylanan Ermeni, Asur ve Rum soykırımını dile getirmesi alkışlanır bir adımdır. Bu adımın sonuçları mutlaka olacaktır.  Olası sonuçlarından dolayıdır ki, iki milyonun üzerinde insanın katledilmesi üzerine kurulan bir devletin yöneticilerinin sırayla ve Joe Biden’in yaptığı açıklamaya karşı, bilinen söylemlerini tekrar etmektedirler!

SEYFO Center olarak yaptığımız çalışmalarla her geçen gün 1915 Asur/Süryani Soykırımı bilinmeye başladı.  Önümüzdeki yıllarda ABD Başkanı her nasıl Ermenice olan ‘Meds Yegern’’  sözcüğünü kullanıyorsa, Süryanice olan ‘Seyfo’ sözcüğünü de kullanmaya başlayacaktır.

SEYFO CENTER

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer