Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Asurilere destek sözü verdi:

“Sizin arkanızdayım!”

Fransa’daki Asur-Keldani Derneği’nin (AACF) 27 Şubat 2024 tarihinde düzenlediği son derece iyi organize edilmiş gala, 400’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında, Fransa Senatosu’nun Asur (Süryani, Keldani) soykırımını tanımasıyla alakalı bir karar aldığı biliniyor. Bu yıl, Paris’te bulunan InterContinental Paris le Grand otelinde yapılan galanın amacı, Asur Soykırımı konusunda farkındalık yaratmak ve Fransız Parlamentosu’nda bir tasarı sunarak bunun kabulünü sağlamaktı. Etkinlik, Asur-Keldani dernek başkanı Tony İde’nin misafirleri selamlama konuşmasıyla başladı.

Etkinliğe dört yüzden fazla kişi katılım gösterdi. Katılımcılar arasında yaklaşık altmış kişi, Fransız Parlamentosu veya Fransız Senatosu üyelerinden oluşuyordu. Eski Cumhurbaşkanı’nın Asurilere verdiği destek, Asuri halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaptığı konuşmada Asurilerin, Mezopotamya’nın en eski ve yerli halklarından biri olduğunu belirtti. “Ortadoğu sizsiz düşünülemez. Size tam desteğimi sunuyorum. Asur soykırımı, Ermeni Soykırımı gibi kabul edilmelidir”, dedi.

Diğer konuşmacılar ve galaya katılanlar arasında, Fransa’nın Parlamento ve Senato’sunda üye olan milletvekilleri bulunmaktaydı. Bu kişiler arasında, Sylvain Mailand, Jean-Paul Mattei, Sebastien Chenu, Rachid Temal, Nicolas Duport-Aignam, Bruno Retailleau, Naima Moutchou ve Xavier Bertrand gibi çeşitli siyasi parti ve kişiliklerin temsilcileri de yer aldı. Galaya katılamayan elliden fazla temsilci ise desteklerini yazılı olarak gönderdi.

Galaya katılanlar arasında, Süryani Ortodoks Kilisesi, Keldani Kilisesi ve Doğu Süryani Kilisesi’nden yüksek dereceli din adamları da vardı.

Nicolas Sarkozy dışında konuşmacı olarak birçok politikacı, yanı sıra SEYFO Center başkanı Sabro Bengaro ve Prof. Joseph Yacoub da bulunmaktaydı.

Prof. Yacoub, Asur-Keldani soykırımının onlarca yıldır 20. yüzyılın unutulmuş dramlarından biri olduğunu belirtti. ” Asuri-Keldani derneğinin aldığı insiyatifle bu çalışmaların başladığını ve başını çekiyor. Asur-Keldani Soykırımı’nın Tanınması Komitesi’nin, soykırımın tanınması konusunda çalışmaya devam edeceğine ve ilerleyeceğine inanıyorum.” dedi.

SEYFO Center’dan Sabro Bengaro, konuşmasına kendisine iletilen davetten dolayı organizatörlere teşekkür ederek başladı. Fransa Cumhurbaşkanı, Fransız politikacıları ve diğer katılımcılar arasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Asur soykırımı trajedisini dile getiren ve bu yönde çalışan, gerek Süryani Ortodoks Kilisesi’ne mensup, gerekse de Keldani veya Doğu Asur Kilisesi’ne mensup bütün Asur toplumunu selamladı. Bengaro, Süryani ve Ermeni soykırımlarının tarihi bir gerçek olduğunu ancak tüm bu gerçeklere rağmen Türkiye’nin hâlâ bunu inkâr ettiğini söyledi. “Soykırımın yaraları henüz kapanmadı. Bu konuyu daha da fazla konuşmalıyız. Ayrıca, bunun tanınmasıyla uğraşmıyoruz. Zararlarımızın da karşılanması lazım.” dedi. Türkiye tazminat ödemelidir ki, gelecekte bir daha böylesi şeyler yapmasın. Dahası, insanlığa karşı işlenecek suçları önlemenin en iyi yolu, geçmişte yapılan haksızlıkları kınamaktan geçer dedi.

Bengaro, yapılan galadan son derece memnun kaldı. Birçok siyasetçi, Asur soykırımının tanınması için çalışmaya devam etme sözü verdi. Kısa bir süre sonra Fransız Parlamentosu’na yasa tasarısı sunulacaktır. En önemlisi ise, Asur Soykırımı’nın Fransız hükümetinin politikası haline getirebilecek bağlayıcı bir kararın çıkacağına dair umut ve verilmiş sözler var.

Konuklar arasında İspanya’dan Prof. Efrem Yıldız’ın da bulunması ve soykırım çalışmalarına destek sunması, Asur-Keldani toplumu arasında büyük bir sevinçle karşılandı.

SEYFO Center,

Paris, 7 Mart 2024

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer