Seyfo çalışmalarında Fransa’daki Asur-Keldani halkı tarih yazıyor

Fransa’daki Asur – Keldani Dernekleri iki seneden beri Kilise yönetimiyle oluşturdukları bir komite çerçevesinde Asur- Keldani SEYFO soykırımında önemli faaliyetlere imza attılar. 23 Nisan günü saat 16.30’da Sarcelles’de Soykırım anma toreni düzenlenecek ve törenden sonra “Asuri Keldani Bahçesi”nin açılışı yapılacaktır. Bu bahçede, Mar Adday Şer, Surma Khanum, Mar Antimos Yakup ve Ağa Petrus’un heykelleri de açılacaktır.

Asuri-Keldani Bahçesi’sinin karşıısnda Ermenistan Bahçesi bulunuyor. Salonun hemen önünde ise bir Komitas heykeli var. Bunun tam karşısında da, Mar Addai Şer’in heykeli dikilecektir. Asur – Keldani Bahçesine, Turkiye’deki Asuri-Keldanilerin köylerinden getirtilen dut, ceviz ağaçları ve üzüm bağları dikilecektir. Ayrıca sembolik değeri olan zeytin ağaçlari da bu bahçenin diğer bir güzelliği olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İttihat ve Terakki Partisinin örgütlediği ve yürürlüğe soktuğu soykırımı yüz sene geçmesine rağmen halen inkar ediyor. Ancak Sarcelles Belediyesi ve başkanı Sayın François Pupponi, halkımızın çığlıklarını yakından duyanların başındadır. Sarcelles Belediyesi, Soykırım anma torenleri için sadece geçen sene 400 000 Euro para harcadı.

Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi (Seyfo Center), yaptıkları çalışma ve elde ettikleri başarılardan dolayı Fransa’da yaşıyan bütün halkımızı ve kurumlarını başta olmak üzere; Sarcelles Belediyesi Başkanı Sayın François Pupponi, milletvekili Val d’ Oise ve halkımızın diğer tüm dostlarını yürekten kutluyoruz.

Halkımız ve tüm dostları, basın mensupları, 23 Nisan günü saat 16.30’da Sarcelles’de Soykırım anma torenine ve “Asuri Keldani Bahçesi”nin açılışına davetlidir, kamuoyuna duyurulur.

Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi, SEYFO CENTER

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer