Kapısı Herkese Açık Olan Manastırların Bu Ülkede Elim Kederleri

Zeynep TOZDUMAN

Mardin / Nusaybin ilçesi Badıbe köyünün karşısında sıra dağlar bulunan noktada Kürtlere göre BAGOG 7000 yıllık bir tarihe sahip Süryanilere göre TUR İZLO Dağları adı verilen  bölgede bundan 1500 yıl önce inşaa edilen Mor Yakup manastırı 10 yıl evvel Rahip Aho’nun emekleri ve restorasyonu ile adeta dağların ortasında bir cennete çevrildi.

Sır vermez dağlar nasıl olduysa Rahip Aho’ya gelince GİZLİ TANIK ifadesi ile bir güzel insanı daha Cezaevine yolculamak üzere. 

Bilmeyenler için Manastırlar  İsa Mesih’in öğretisine göre kapısına gelen “açım” diyen herkese yemeğini paylaşır. Dini inancı, ideolojisi, etnik kimliği ne olursa olsun yardım istendiğinde yardım eder.

Barışsever ve hoşgörülü Süryani halkı yetimin, yoksulun, kimsesizin, çaresizin, düşmanına bile kin gütmeden yardım eli uzatan naif bir halktır.

Devletin kuş uçsa dronlarla kontrol altında tuttuğu bu noktada neden faturayı manastırda ki rahibe kestiğini anlamak çok zor.

Yaşatılan baskılardan Midyat ve Nusaybin köylerinde kala kala 3000 Süryani kalmış zaten. Süryanilere ibadetlerinizi, ilişkilerinizi benim izin verdiğim kadar yapabilirsiniz mi demek isteniyor.

Süryani halkının uzun yıllardır bir dostu olarak biliyorum ki Rahipler, Rahibeler yani manastırda yaşayan tüm ruhaniler hiç bir ideolojiye yakın olmazlar. İllegal hiç bir örgütlenmede yer almazlar.

Onların işleri siyaset değil Manastırı yaşatmak, ayinlerini korkusuzca yapmaktır. 

Türkiye’de Cumhuriyet’den bu yana ilk kez bir Rahip üstelik örgüt üyesi olarak tutuklama kararına maruz kalmış. 

Türkiye-Suriye sınırında kaçırılan iki Metropolitden sonra Süryani halkının en büyük üzüntüsü Rahip Aho’nun tutuklanma ihtimali. 

Mardin/Nusaybin’e bağlı Badıbe(Dibek) köyünde bulunan Mor Yakup manastırının rahibi Sefer Bilecen (Aho’ya) gizli tanık ifadesine göre 7 Nisan 2021 tarihli Midyat mahkemesinde Örgüte yardım iddiası ile  yargılandığı duruşmasında  (1 yıl 13 ay) yani 2 yıl bir ay  ceza verildi.

Yerel mahkemenin kararına karşılık Rahip Aho’ nun avukatları istinat mahkemesine başvurması sonucu henüz rahip  tutuklanmadı. 

Dilerim yerel mahkemenin kararı  istinat mahkemesinde bozulur da Rahip Aho tamamen serbest kalır.

Güvercin ürkekliğinde yaşayan Süryani halkının üzüntüsünü tüm yüreğimle paylaşıyorum.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer